CE ESTE UN MUZEU? Definiţia romanţată

Este un loc pe care, dacă îl vezi o dată, ţi-l aminteşti mereu.

Muzeul este un loc îngrijit aşa cum nici un alt loc nu este.

Pentru că este un loc cu lucruri de preţ: lucruri frumoase, lucruri rare, lucruri vechi, lucruri ciudate, lucruri care au fost dragi cuiva. Este o vitrină foarte, foarte mare. Este o casetă cu bijuterii enormă.

Muzeul este un loc în care lucrurile nu mai sunt ce erau odată: dinozaurii nu mai sunt animale înfiorătoare, banii nu mai pot cumpăra nimic (poate doar oameni), lingurile nu mai ating farfuriile, ciocanele nu mai bat cuie, săgeţile nu mai ucid, arcurile nu mai ţintesc, hainele nu mai îmbracă, viorile nu mai cântă, cărţile nu se mai citesc, pe scaune nu se mai stă, ceasul nu mai trebuie să meargă.

Uneori nu ştim ce au fost acele lucruri şi atunci cineva sau eticheta pusă cu grijă lângă ele ne învaţă să le descoperim.

Şi păstrăm toate aceste lucruri ca pe un prim sărut, ca pe scrisorile de dragoste, ca pe buclele copilului, ca pe inelul de la mama, ca pe cea mai frumoasă rochie, ca pe cea mai frumoasă carte şi ca pe diploma de bacalaureat.muzeu-colectia-macovei

Pentru că ele sunt mai mult decât par, ne fac speciali, ne învaţă şi ne încântă.

La muzeu poţi să nu faci nimic. Poţi să stai, să priveşti fără gânduri, cele privite îşi vor face singure drum în mintea ta.

Sau poţi să faci multe: să te gândeşti la ce priveşti, să fii tăcut, să vorbeşti cu prietenii sau cu necunoscuţi sau cu tine însuţi. Să te minunezi, să nu-ţi placă, să nu înţelegi, să te amuzi, să fii încântat, să te plictiseşti, să oboseşti.

Oricum ar fi, merită.

Muzeul e ca noi şi fiecare dintre noi e un muzeu.

Imagini din Colecţia de Artă „Ligia şi Pompiliu Macovei“ – Str. 11 Iunie, nr. 36-38, Bucureşti.

Fotografii realizate de ©Museum Anonymous

Lasă un răspuns

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )